Ciepło sieciowe alternatywą dla palenisk węglowych – konferencja w chorzowskim Urzędzie Miasta

01.06.2016
Czy ciepło sieciowe jest alternatywą dla palenisk węglowych? Na to pytanie odpowiadali 24 maja br. uczestnicy konferencji w Urzędzie Miasta Chorzów adresowanej do zarządców budynków wielorodzinnych z terenu Chorzowa oraz sąsiednich miast.
Utrzymujący się problem zanieczyszczenia powietrza  mobilizuje instytucje i firmy do współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w Chorzowie. Konferencja pn. „Ciepło sieciowe alternatywą dla palenisk węglowych” ma być zaczątkiem współpracy Samorządu, zarządców i właścicieli nieruchomości, producentów i dostawców ciepła sieciowego oraz instytucji  wsparcia finansowego dla mieszkańców.
Spotkanie rozpoczął Pan Marcin Michalik – zastępca prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju, który przypomniał  założenia i perspektywy Programu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Chorzowa w odniesieniu do wyników raportu WHO o stanie zanieczyszczenia powietrza w Europie, opublikowanego w 13 maja 2016 roku.
 
TAURON Ciepło zaprezentował zalety płynące z korzystania z ciepła sieciowego do celów ogrzewania mieszkań i podgrzewu cieplej wody. TAURON Ciepło jako główny dystrybutor i dostawca ciepła sieciowego dla mieszkańców  Chorzowa przedstawił optymalną –  zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym - alternatywę dla ogrzewania mieszkań. 
 
 – Do rozwiązania problemu niskiej emisji w miastach potrzebna jest dobra współpraca zainteresowanych stron i wypracowanie rozwiązań systemowych. Bardzo nas cieszy, że władze Miasta Chorzów wyszły z taką inicjatywą i mamy nadzieję, że będzie to początek dobrej współpracy w celu likwidacji niskiej emisji  w Chorzowie. – mówi Antoni Kędzierski dyrektor Departamentu Rynku TAURON Ciepło
Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa przypomniał o zagrożeniach dla naszego życia i zdrowia, związanych z procesem spalania paliw stałych. 
 
CEZ Chorzów – współpracujący ściśle z TAURON Ciepło w zakresie produkcji ciepła dla mieszkańców  Chorzowa – przedstawił w jaki sposób działalność elektrociepłowni wpływa na poprawę jakości powietrza na Śląsku. – Ciepło sieciowe to najlepszy przykład bezpiecznego, ekologicznego ale też ekonomicznego źródła ciepła, który w aspekcie naszego zdrowia powinien być najlepszą alternatywą dla trujących pieców węglowych.- podkreślił  Janusz Mańka - manager ds. produkcji CEZ Chorzów.
 
Zaproszony na konferencję przedstawiciel  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżył zainteresowanym uczestnikom sposoby i możliwości wsparcia i dofinansowania inwestycji mających na celu zmniejszenie niskiej emisji ze środków funduszu.
 
Według dokumentów strategicznych, np. programów ochrony powietrza w województwach, to właśnie niska emisja jest głównym źródłem smogu. Jako jedną z najważniejszych przyczyn powstania niskiej emisji uznaje się nieefektywne piece węglowe w domach wielu mieszkańców Chorzowa i miast ościennych. Dlatego uczestnikami konferencji byli przede wszystkim zarządcy nieruchomości, którzy wkrótce staną przed koniecznością zmiany sposobu ogrzewania  w zarządzanych przez nich budynkach.
 
– Warto pamiętać, żeby problemu likwidacji niskiej emisji nie rozpatrywać tylko z punktu widzenia zagrożeń ale również szans, które wszyscy możemy wykorzystać.- dodaje Antoni Kędzierski dyrektor Departamentu Rynku TAURON Ciepło
 
***
 
TAURON Ciepło sp. z o.o. to jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą zakłady: ZW Katowice, ZW Tychy, ZW Bielsko-Biała, ZW Kamienna Góra oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.  Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło  – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1100 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej to ok. 1100 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do ok. 200 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców.