Olbrzymie „kachloki” w centrum miasta. Straszą skutkami niskiej emisji

02.12.2016
Piec kaflowy z etykietą jak na paczkach papierosów oraz informacja, że nawet 40% Ślązaków i Zagłębiaków ogrzewających indywidualnie swoje mieszkania pali śmieci – w centrum Katowic oraz w Chorzowie zawisły reklamy kampanii społecznej o niskiej emisji. Jej autorami są TAURON Ciepło i CEZ Chorzów.
Wielkoformatowe reklamy będą informować o skutkach niskiej emisji w grudniu i styczniu, czyli okresie największego nasilenia problemu. W tym samym czasie zrealizowane zostaną także kolejne działania akcentujące bezpośredni wpływ tego zjawiska na ludzkie zdrowie.
 
Przeprowadzone na zlecenie TAURON Ciepło badania opinii publicznej wskazują, że nawet 40% osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. 
– Niskie kominy typowe dla budynków jedno i wielorodzinnych powodują, że szkodliwe substancje zawarte w dymie osiadają w promieniu kilkudziesięciu metrów. Spalający śmieci truje więc nie tylko innych ludzi w otoczeniu, ale przede wszystkim członków najbliższej rodziny i siebie. Mamy nadzieję, że uświadomienie tego mechanizmu przyczyni się do zmniejszenia popularności tego groźnego zachowania – mówi  Jacek Uhryn, Prezes Zarządu Tauron Ciepło. 
Powodem niskiej emisji, oprócz śmieci, jest także niskiej jakości węgiel spalany w przestarzałych domowych piecach. 
– Zwłaszcza na Górnym Śląsku warto podkreślać, że najistotniejsza jest technologia wykorzystania węgla. Nowoczesne bloki stosowane w dzisiejszych elektrociepłowniach minimalizują negatywny wpływ na środowisko – mówi Jacek Uhryn.
 
Tegoroczne działania nawiązują do zrealizowanego w 2012 r. projektu „Niska emisja- Wysokie ryzyko”, jednej z pierwszych kampanii informacyjnych zwracających uwagę na ten problem. Pod adresem www.NiskaEmisja-WysokieRyzyko.pl dostępne są zaktualizowane informacje dotyczące problemu. Rekomendowane są także działania profilaktyczne, które mają zmniejszyć skalę tego szkodliwego zjawiska. 
–  CEZ Chorzów już od kilku lat angażuje się w działania edukacyjne wskazujące zagrożenia wynikające z niskiej emisji i alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz rosnącemu zaangażowaniu mediów, organizacji społecznych i władz samorządowych, świadomość problemu jest coraz większa. Wierzymy, że przełoży się ona na konkretne działania zmierzające do likwidacji przestarzałych instalacji ogrzewania – mówi René Fijak, Prezes Zarządu CEZ Chorzów
TAURON Ciepło i CEZ Chorzów zapewniają centralne ogrzewanie znacznej części gospodarstw domowych w aglomeracji górnośląskiej.